Mezinárodní para plavecké závody Záhřeb – po závodě

Medaile i Brambory ze Záhřebu!

Těsně před nedělní půlnocí doputovala ze Záhřebu výprava @PARA PLAVÁNÍ PRAHA a @SK KONTAKT KARLOVY VARY. Výprava mladých Paralympijských nadějí doplněná o dva zkušenější matadory přijela ve skvělém zpěvném rozpoložení a bylo cítit atmosféru rodícího se týmu. Plavci předvedli skvělé výkony a ačkoliv jsme na závod nijak speciálně neladili, i v týdnu před odjezdem plavci plavali náročné motivy a jen málo sníženou metráž, tak v Záhřebu zaznamenali smršť osobních rekordů.

Osobáky na dlouhém bazénu si výrazně vylepšili mladí a nadějní. Hned úvodní sobotní dvoustovka kraul přinesla posun osobního maxima Gwyneth o 20 sek, Matějovi o 13 sek a Edovi Prokopovi o 5 sek. Oba tyto výkony vynesly i na stupně vítězů, Gwyneth dokonce nejen v žákovské věkové kategorii, ale i v Open. Prsová stovka znamenala posun osobáku Nely o 17 sekund a o 4 sek rychleji prosvištěl motýlovou padesátku Matěj. Gwyn nasazenou dvacetisekudovou normu zlepšení udržela i na další dvoustovce, tentokrát polohové. Znaková stovka přinesla výrazné zlepšení osobních maxim na dlouhém bazénu Nele a Darje. Kraulový sprint uzavíral sobotní program a dvousekundové zlepšení Gwyn, čtyřsekundové Darji a sekundové Edy.

Neděle začala kraulovou čtyřstovkou. Po dlouhé době si ji zaplavali Nela a Matěj a tak z toho bylo minutové resp. více než půl minutové zlepšení. Výborný progres o 8 sek zaznamenal i Eda navzdory zapomenutým dioptrickým brejličkám na hotelu:-) a skvělou premiéru hluboko pod 6 minut předvedla na této trati Gwyn, navíc vyšperkovala brejličkový kousek Eddy „explozí“ čepičky i brejliček po startu a odplavala celý závod „nahoře bez“. Znaková padesátka znamenala půl sekundové zlepšení shodně pro Darju i Matěje. Závěrečná kraulová stovka už v sobě nesla stopy únavy z předchozích startů. I tak dokázali svá osobní maxima na dlouhém bazénu zlepšit Gwyn, Darja, Nela i Eda.

Dva matadoři obstáli – Martin si zlepšil osobák na 50m prsa a Víťa zastal dvojjedinou roli manažera a plavce na výbornou. Trenérsky plavce v Záhřebu vedla Alena Koroleva a zhostila se své role skvěle. Jedinečným řidičem výpravy byl Dobrý duch Kmene Josef Dušek, který odřídil koráb zapůjčený naší výpravě společností Pragotour s jistotou na místo činu a zpět.

Výborně si vedli současní paralympijští reprezentanti – nedávno ještě plavci projektu Paralympijské naděje – Tadeáš Strašík a Jonáš Kešnar. Jonáš si vyplaval celkové 3. místo v bodovém součtu čtyř disciplín, takže mu kromě cinkotu medailí i zašustilo – blahopřejeme! U reprezentantů na této úrovni už osobáky nepadají tak často, jako u mladých nadějí, přesto si oba kluci vylepšili svá maxima na kraulové stovce a Jonáš i na stovce motýlové.

Gwyneth se umístila na druhém místě věkové kategorie roč. 2007 a mladší ve čtyřboji (součet bodového přepočtu 4 nej disciplín) a získala stříbro v Open na kraulové dvoustovce. Plavci klubu PARA PLAVÁNÍ PRAHA získali celkem 10 medailí ve věkové kategorii Youth roč. 2007 a mladší. Mladé plavce nabádáme k tomu, aby medaile nepřeceňovali a hleděli na schopnost posouvat se nejen výkonnostně, ale i osobnostně. Obojí může jít při správném vedení ruku v ruce. Od září jsme s mladými najeli na intenzivní trénink, máme nově dvouhodinové tréninky a metráž se někdy blíží 5km za trénink. Ten nárůst je znát a proto tak výrazné posuny osobáků na některých tratích. Nejde to v takových skocích do nekonečna, ale bude super, když si tito mladí vytvoří partu a přátelství, jaká vznikala u týmů předchozích generací. A Brambory!

Podporuji nás: