POHÁREK 2024

závod podpořili

V sobotu 23. března jsme odstartovali závodní rok 2024 v Sokolově a Karlových Varech na POHÁRKU. Tradiční závod na západě Čech znamenal letos také návrat ke kořenům názvu pohárové série konané už od roku 2007 – Český pohár v paraplavání, již plně v režii Sekce paraplavání Českého svazu plaveckých sportů, která je pořadatelem ve spolupráci s organizátorem závodu SK KONTAKT KARLOVY VARY. Výprava našeho klubu čítala 39 plavců a plavecky fotbalovou personální jedenáctku, navíc Náčelník Jan Nevrkla v roli hlasatele a Štěpán Cagaň, předseda Sekce, zastávali klíčové role v rámci organizace závodu. Tým vhodně doplnili i rodiče plavců, tentokrát téměř čistě v rolích členů fan clubu na horní tribuně sokolovského bazénu.

Vyrovnali a těsně jsme překonali počet plavců 40 osobními zlepšeními. Nejvýrazněji se do počtu překonaných osobáků zapsali Johanka Čipižáková, Isabella Fanta, Eduard Prokop, Vojta Vrbický a Tadeáš Saitz. Všichni jmenovaní plavali stylem co start, to osobák, Tadeáš měl k tomu pěkné premiéry na stometrových tratích.

S obnoveným názvem pohárové série v souladu se zvyklostmi ČSPS přišly i některé další změny – vyhlašovala se nově kategorie Masters plavců nad 40 let, do soutěže byli zkušebně zařazeni i plavci s Downovým syndromem a autismem (klasifikační třídy S16, resp. S17) a výraznou proměnou prošly štafety. Nově sestavujeme štafety tělesně postižených do 28 bodů (maximální součet klasifikačních tříd všech členů jedné štafety) a mentálně postižených do 68 bodů, kam se mohou zařadit i plavci ze tříd S16 a S17. Právě štafetová konkurence slibovala velmi vyrovnanou soutěž družstev.

Do té přispěli nejlepším ženským a mužským bodovým výkonem klubu Anežka Floriánková a Tomáš Hlavinka, oba na znakové padesátce, kdy společně s výkony Edy Prokopa a Martina Navrátila udrželi i zásluhou štafetových výkonů náš klub na nejvyšší příčce soutěže družstev. Právě polohová štafeta ve složení Vrbický-Navrátil-Prokop-Javor svým vítězstvím na konci celého závodního dne pečetila těsnou výhru PARA PLAVÁNÍ PRAHA před domácími karlovarskými plavci. Nejmladší žáci nám v klubu odrostli a trpělivě připravujeme další závodníky na startovní bloky pozdějších kol pohárové série, už mezi žáky tak Johanka Čipižáková vybojovala bronz následovaná Lukášem Pávem. Naopak poslední rok v kategorii žáků prožívá Eda Prokop, který hned první kolo ozdobil vítězstvím za stříbrnou Alyssou Mae Melvin. Mezi juniory se zaskvěli Vojta Vrbický a Nela Kuiper na 5. a 6. místě a do první desítky juniorů se devátým místem vyšvihla Darja Balková. V kategorii Masters se u našich plavců nejlépe umístil samozvaný kapitán Jan „Vackin“ Vacek (7.) a první desítku uzavřel člen výboru klubu Ondřej Adam. Mezi deseti nejlepšími ženami v kategorii Open se umístily již zmiňované Anežka Floriánková (6.) a Nela Zdenka Kuiper (8.). Anežka odjíždí do léta na Erasmus do Německa a do podzimu tak bude v týmu chybět, díky za nasazení nejen na POHÁRKU! Mezi muži se do první desítky probojovala hned trojice plavců PPP, Tomáš Hlavinka (6.), Eduard Prokop (7.) a Martin Navrátil (9.).

Děkujeme SK KONTAKT KARLOVY VARY za organizaci závodu, díky Monice za organizaci týmového výjezdu, Alče, Matesovi, Leošovi, Jaredovi, Čůčovi, Škripákovi, Klárce a Nicol za nasazení při závodě, pochvala patří i Lucce za pěknou premiéru v našem týmu, díky Máše za videodokumentaci všech klíčových momentů výjezdu. Děkujeme také Jasonovi Kuiper za rozhodcovské nasazení i všem ostatním rodičům ve fanklubu na tribuně.

Díky Štěpánovi, který stále udržuje i trenérskou vazbu s klubem na Strahově a pravidelně bdí nad průběhem závodů pohárové série a šéftrenérovi Náčelníkovi. Ten na POHÁRKU působí v roli hlasatele a jeho role je tak v týmu PPP trochu v pozadí, ale bedlivě sleduje výkony plavců, se kterými každodenně pracuje na strahovském bazénu. Díky! 

Už brzy na domácí půdě v Praze!

Šáša

Výsledky  /  Foto Martina Stylová a Radim Paluš  /  Foto Kristýna Matoušková  /  Foto Viki Kroupová

Podporuji nás: