Mistrovství České republiky 2023

Třetí kolo pohárové série MITROPA CUP, a zároveň Mistrovství ČR se konalo poslední květnovou sobotu na Bazénu Slovany v Plzni. V Brně Za Lužánkami se dokončuje výstavba nové kryté pětadvacítky a tak  závod ještě i letos pořádal SK KONTAKT BRNO z.s. v Plzni. Na uspořádání mistrovství se tradičně významně podílelo ČESKÉ PARA PLAVÁNÍ z.ú. Náš klub PARA PLAVÁNÍ PRAHA z.s. vyslal do Plzně největší výpravu 40 plavců v doprovodu desítky personálu. Pražští plavci absolvovali 123 individuálních startů v konkurenci 127 sportovců z Česka a Slovenska.

V týmu nechyběly tradiční pilíře Anežka Floriánková a Tomáš Hlavinka, kteří jsou klíčoví pro družstvo jak svým  individuálním bodovým výkonem, tak jako členové štafet. Soutěž družstev byla na MČR mimořádně vyrovnaná a rozhodovalo se právě ve štafetách. V prvním bloku jsme podlehli karlovarské štafetě, když se na výkonech některých štafetářů projevila únava z předchozích disciplín a taky nervozita ze startu za A štafetu. Zejména díky individuálním výkonům čtyř brněnských plavců se šlo do závěrečných polohových štafet jako do přímého souboje o vítězství. Všechno bylo v našich rukou, stačilo vlastně odplavat v obou štafetách náš standard. Dvacetibodové štafetě se to podařilo. Ve 34 bodové štafetě stačilo pouze porazit Brno, ale vyhecovaná atmosféra se podepsala nejen na nejmladších plavcích. V těsném souboji jsme podlehli opět karlovarské štafetě, což ale nemělo na pořadí v soutěži družstev vliv. Brněnskou štafetu jsme velkým rozdílem porazili, bohužel vzedmuté emoce vedly k porušení pravidel a pražská A štafeta byla diskvalifikována. Soutěž družstev tedy po dlouhé době nevyhrál náš klub. O vítězství nakonec rozhodlo pouhých 64 bodů (první tým měl 3375 a druhý 3311 bodů). Přejeme vítězství Brnu a radujeme se s Karlovými Vary z výher v obou „velkých“ štafetách. Budeme pracovat na dobré psychologii a správnému zpracování emocí i ve vypjatých chvílích.

Ve dvojboji (součtu dvou nejlepších bodových výsledků) se v kategorii Nejmladší žáci prosadili opět naši dva plavci Lukáš Páv a Johanka Čipžáková. Tentokrát to bylo pikantní v tom, že oba měli bodový součet zcela shodný a ve prospěch Lukáše rozhodl vyšší bodový výkon v jedné disciplíně. A ještě pikantnější je, že to bylo o jediný bod. Skvěle jim sekundovala Isabela Fanta na čtvrtém místě. V žácích se prosadili na stupně vítězů Eda Prokop a Gwyneth Ulrich. Eda vyhrál a Gwyn skončila bronzová. Oba se svými výkony prosadili mezi čtyři nejlepší individuální výkony počítané do soutěže družstev a jsou již klíčovými členy štafet. V žácích se výborně předvedla i Nela Kuiper skvělými osobáky a premiérou na kraulové dvoustovce a motýlové stovce. Musíme zapracovat na výkonu ve štafetě, aby i v únavě po více disciplínách byl výkon v týmovém závodě stejný, ideálně lepší, než v individuálním startu. Nela skončila čtvrtá a za ní se seřadily ještě Anička Hašková a Alyssa Melvin. Krásnými osobáky se v žácích uvedli i Tadeáš Saitz a Kamila Vodrážková.

Mezi juniory plavali velmi solidně oba Vojtové – Vrbický i Škarpa – a oba závodili v A štafetách a přispěli tak k výsledku družstva. Ztělesněním příkladného tréninkového nasazení je Darja Balková, která opět posunula svoje hranice, zaplavala poprvé kraulovou padesátku pod minutu a zaznamenala velký osobák na kraulové dvoustovce. V juniorech se dále umístili Kristýna Matoušková, Tomáš Klvaň a Pepa Schreiber a my jsme rádi, že jsou stále pevnou součástí týmu.

Mluvit bychom mohli o každém, plavci, třeba o premiéře nejen Nely, ale i Verči Mácové na motýlové stovce, o polohovkovém nasazení našeho kvarteta, kde málem Hlávka musel zachraňovat Hlaváčka, o štafetovém delfínáři Martinu Navrátilovi, o plavcích masters Adamovi s Vaňkem, o fantastickém zlepšení Marečka Javora, kterému by stěží kdo ještě před rokem uvěřil, a taky o speciálním východoslovenském dvojboji jeho táty Mariana, tento typ soutěže přenecháme příště raději kaskadérům.

Ve výčtu výkonů nesmíme zapomenout na volnou padesátku Vojty Fraňka, který jako jediný český para plavec v historii nevynechal ani jedno mistrovství republiky a ani tentokrát si tradiční jednu bazénovou nádrž nenechal ujít. Čas dlouholetého reprezentanta, účastníka paralympiád v Sydney 2000 a Aténách 2004 a mistrovství světa Mar del Plata 2002, Durbanu 2006 a Montrealu 2013, českého rekordmana na 50, 100, 200m volný způsob, 50, 100m znak a 50m motýlek, se i na prahu padesátky téměř vešel mezi čtyři nejlepší individuální výkony družstva. Vojta je předsedou Správní rady ČESKÉHO PARA PLAVÁNÍ z.ú., tvůrcem závodního programu FranRace, v němž zpracováváme výsledky našich závodů v součinnosti s OpenSwim, programátorem ve společnosti Intax, která náš program významně a dlouhodobě podporuje a přesto stále nalézá čas individuálně kvalitně trénovat. 

Poděkování patří Matýskovi, Leošovi, Jaredovi a Škripákovi, Alče, Klárce, Monice i Nicole, která s námi absolvovala premiérový závodní výjezd. Taky Čůčovi, kterej úspěšně složil maturitní zkoušku dospělosti a Alexejovi, ten se na chvíli objevil v Česku a neváhal se nechat na poslední chvíli draftovat do Plzně a odstartovat třeba právě českou paralympijskou legendu Vojtu Fraňka. Díky Náčelníkovi v roli hlasatele i Štěpánovi za skvělou organizaci závodů a děkujeme také Nadaci Charty 77 za podporu našeho výjezdu.

Nejen letním dnům při řece Otavě ve Strakonicích zdar! A Brambory!

Výsledky   /  Ohlédnutí  /  Fotky Fany Floriánková  /  Fotky Kristy Matoušková

Podporuji nás: